مدل رفتارشناسی DISC

دیسک چیه؟ (توضیحی کامل + ویدئو)

دیسک، کاربردی ترین مدل رفتارشناسی جهانه و ابزاری مهم برای شناخت خودمون، شناخت دیگران و همینطور برقراری ارتباط موثر با افراد دیگه است.
راهنمای مطالعه

اهمیت ارتباطات موثر در زندگی برای افراد پوشیده نیست. اغلب انسان ها (حداقل به زبان) میگویند که ارتباطات، رکن اساسی در موفقیت انسان هاست. هرچند که کمتر در مدارس و یا دانشگاه ها صحبتی راجب این علم میشود.


به ما در مدرسه و دانشگاه از علم برقراری ارتباط موثر چیزی نگفتن

به همین دلیل حتی حس نیاز به یادگیری این علم را نداریم !!


باید بدونیم، روشی که میگفت در این جا باید فلان رفتار را داشته باشیم کاملا منسوخ شده است، در متد جدید به جای این که مطلقا بگن در این جا این رفتار را داشته باش، میگویند با این آدم ها این گونه رفتار کن.

پس اینجا کمبود و خلا چیزی حس میشود که بشود به کمک آن، انسان ها را (هرچند کلی) به چند گروه، دسته بندی کرد که به کمک آن بتوانیم بفهمیم که چطور باید با هر انسان خاص رفتار کنیم. (توی ویدئو پایین به طور خیلی خلاصه مدل DISC رو در یک دقیقه براتون توضیح دادم)

خلاصه تعریفی از دیسک

دیسک یا DISC یه مدل و الگو رفتارشناسیه که انسان های روی زمین رو به ۴ گروه، دسته بندی میکنه. Dها، Iها، Sها و C ها. و معتقده که همونطور که رفتارهای این ۴ گروه باهم متفاوت هستند، نحوه برقراری ارتباط موثر با هرگروه هم متفاوت است.

در نهایت DISC یا دیسک؟

به طور خلاصه حروف D, I, S, C هر کدوم، ابتدای یک کلمه هستند و این کلمات، همون الگوهای رفتاری هستند. یعنی میگوییم الگو رفتاری D ها فلان رفتار را دارند و مثلا S ها اینطوری هستند. اما مدل DISC برای راحتی بیان، تو ایران به دیسک تبدیل شد. (ربطی به دیسک کمر یا دیسک ماشین نداره!!)

 

مختصری از بعد رفتاری رفتاری D

اولین الگو رفتاری پازل دیسک، Dها یا همون قرمزها هستن، خیلی خلاصه بخوایم راجب D ها براتون بگم، اون ها توی کارهای عملیاتی و اجرایی عالی هستن، معمولا کارشون رو به سایرین ترجیح میدن و دیوانه وار برای رسیدن به یک هدف مشخص، تلاش میکنن.

البته از سمت دیگه، افراد D در کارهایی که نیاز به آرامش و صبر داره ضعف دارن و نمیتونن فروشنده یا پرستار خوبی باشن. اگه میخوای اطلاعات بیشتری راجب D ها داشته باشی، مقاله بعد رفتاری D رو مطالعه کن.

مختصری از بعد رفتاری رفتاری I

الگو بعدی، I ها هستند، این افراد تمایل زیادی به برقراری ارتباط با سایر انسان ها دارند و به اصطلاح خودمون باحال ترین ها هستند. در بین سایر الگو ها معاشرتی ترین هستن. این الگو رفتاری برا شغل هایی مثل فروش و یا روابط عمومی و… عالی عمل میکنن

این رو باید اضافه کنیم که I ها معمولا آدم های بی دقت و ولخرجی هم هستن و همیشه در حال زندگی میکنن، اگه میخوای بیشتر با زردها آشنا بشی مقاله الگوی رفتاری I رو مطالطعه کن.

مختصری از بعد رفتاری رفتاری S

S ها متواضع ترین و مهربان ترین الگو رفتاری هستند، اون ها شنونده های بسیار خوبی هستند و همینطور صبر بالایی دارن. S ها برای مشاغلی مثل مشاوره و پشتیبانی فوق العاده هستن.

S ها ریسک پذیری پایینی دارن و معمولا بیش از حد به فکر دیگران هستند. معمولا مشاغل پر ریسک و پر هیجان به اون ها پیشنهاد نمیشه. اطلاعات بیشتری راجب سبزها در مقاله تیپ رفتاری S نوشتیم که میتونید مطالعه کنید.

مختصری از بعد رفتاری رفتاری C

و در نهایت C ها، اون ها دقیق ترین و منظم ترین الگو رفتاری هستن،  و به قوانین علاقه دارن، معمولا کمترین اشتباهاهت رو انجام میدن. C ها برای مشاغلی مثل حسابداری، برنامه نویسی و… خیلی خوب هستند

بر خلاف Iها، C ها خیلی تمایلی به برقراری ارتباط با افراد ندارن و معمولا سخت با بقیه ارتباط میگیرن. به همین دلیل مشاغلی که مستقیما با آدم ها در ارتباطه مثل فروش و… برای C ها خیلی مناسب نیست. اگر تمایل دارین که بیشتر با آبی ها آشنا بشید مقاله بعد مدل رفتاری C رو بخونید.

گذری به تاریخچه دیسک

برای اولین بار بقراط در ۴۶۰ سال قبل از میلاد مسیح، رفتار انسان هارو بررسی کرد و اون هارو به ۴ دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم بندی کرد(همون مزاج ۴ گانه). بعد از اون آقای کارل یونگ در سال ۱۹۲۱ برای اولین بار تیپ های رفتاری ۴ گانه رو معرفی کرد.

اما به صورت رسمی مدل DISC در سال ۱۹۲۸ توسط ویلیام مارستون (بر اساس مطلاعات یونگ) معرفی شد؛ اگه میخوای بیشتر راجب این موضوع بدونی، مقاله کاملی تحت عنوان تاریخچه دیسک نوشتیم، که میتونی اون رو مطالعه کنی.

این همه روش شخصیت شناسی، چرا DISC؟

در ابتدا باید این نکته را بگوییم که دیسک، یک مدل شخصیت شناسی نیست بلکه یک مدل رفتارشناسی است.(اگر هنوز با تفاوت این موارد آشنا نیستید، مقاله تفاوت شخصیت شناسی و رفتارشناسی رو مطالعه کنید).

قطعا مدل های شخصیت شناسی، روانشناسی و رفتارشناسی مختلفی در جهان هست و هرکدام استفاده های خود را دارند و جایی مفید هستند اما چرا ما میگوییم دیسک؟

شناختن با دیسک، سریع تر از بقیه روش‌هاست

یکی از تمایزهای غیر قابل انکار DISC نسبت به سایر متدها این است که دیسک در شناختن افراد بسیار سریع تر از بقیه عمل میکند. یعنی شما با یادگیری دیسک، خیلی سریع (حتی بدون برقراری ارتباط با افراد و تنها از روی ظاهر، ایستادن، نشستن و…) میتوانید الگو رفتاری افراد را تشخیص دهید.

این سرعت کجا به کمک ما می‌آید؟ فرض کنید شما با شخصی میخواهید مذاکره تجاری داشته باشید و یا در مهمانی خانوادگی هستید، آیا میخواهید برای برقراری ارتباط موثر با همه افراد، از تک تک آن ها تست شخصیت شناسی بگیرید؟! قطعا این امکان پذیر نیست.


شما نمیتونید از تمام افرادی که میخواهید در طول روز با اون ها
ارتباط برقرار کنید تست شخصیت شناسی بگیرید!!

 

این موضوع برای غالب مدل های شخصیت شناسی صادق نیست و شما برای فهمیدن شخصیت آن فرد مجبورید که از آن شخص تست بگیرید. هرچند خود الگو دیسک هم تست دارد اما تست دیسک برای شناختن بیشتر و عمیق تر خودمان و دیگران کاربرد دارد و شاید برای ارتباطات ساده روزانه نیاز به شناخت عمیق افراد نباشد.

کاربردی تر از بقیه الگوهای شخصیت شناسی و رفتارشناسی

معتقدیم که این روش کاربردی تر از بقیه روش هاست، غالب تست‌ها و مدل‌های شخصیت شناسی متعبر دنیا برای امری خاص کاربر دارند. مثلا برای استخدام افراد یا پیدا کردن شغل مناسب و یا ازدواج، اما DISC به معنای واقعی آچار فرانسه است و تقریبا حوزه ای نیست که دیسک نتواند به آن کمک کند.

اگر بیشتر در فضای کسب‌وکار هستید، میتوانید در مسائلی مثل افزایش فروش، بازاریابی، استخدام و اخراج کارمندان، مدیریت، مذاکره، برندینگ، تولید محتوا و… از دیسک کمک بگیرید.

اگر هم دغدغه اصلی شما روابط عاطفی تان است، میتوانید برای پیدا کردن شریک زندگی مناسب، تربیت فرزند، دوست یابی و… از disc استفاده کنید. (یادتان باشد، هرجا که انسان هست، ارتباط شکل میگیرد و هرجا ارتباط هست، دیسک میتواند به شما کمک کند)

مدل DISC دقیقا چه تفاوتی با الگوی MBTI داره؟

همونطور که گفتیم، دیسک یکی از الگوهای بین‌المللی در این حوزه است و در کنار مدل‌هایی مثل MBTI، ایناگرام، نئو، BIG-5(پنج عاملی شخصیت) و… قرار دارد. هرکدوم این مدل‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خودشون رو دارن و مشخصا نمیشه بیان کرد که کدوم الگو قطعی و ۱۰۰% از بقیه بهتره.

به دلیل معروف‌تر بودن مدل MBTI در ایران نسبت به سایر الگوها، اغلب افراد تمایل دارن بدونن که مدل DISC در مقایسه با MBTI چه نقات ضعف و قوتی داره. در این مقاله فرصتی برای توضیح کامل این مورد نیست اما حتما پیشنهاد می‌کنم مطلبی که در خصوص مقایسه MBTI و DISC نوشتم رو مطالعه کنید، در اونجا مفصل‌تر به این موضوع پرداختم.

کاربردهای DISC در زندگی خانوادگی و کسب‌وکار

به طور خلاصه اگر زندگی یک فرد رو به دو قسمت اصلی روابط عاطفی و کسب‌وکار تقسیم بندی کنیم میخوایم ببینیم دیسک توی کدوم بخش های زندگیمون میتونه به ما کمک کنه و چطوری؟ ابتدا با خانواده و روابط عاطفی شروع میکنیم.

کمک به انتخاب همسر/پارتنر مناسب من

به کمک دیسک، ما میتونیم با توجه به الگوی رفتاری خودمون، یه همسر و یا دوست مناسب پیدا کنیم. متاسفانه به این مورد، کمتر در توجه خانواده ها بوده و متاسفانه شاهد طلاق های زیادی به دلیل تفاوت در نگرش افراد هستیم. (حتما میدونید که طبق آمار، دلیل اصلی طلاق مشکلات مالی نیست)

کمک به تربیت صحیح فرزندان

اغلب پدر و مادرها یک روش برای تربیت تمام فرزندهایشان دارند، اما غافل از اینکه حتی دو خواهر و برادر دوقلو ممکنه الگو رفتاری های متفاوتی داشته باشن. شما نباید با فرزندهایی که الگورفتاری متفاوت دارن مثل هم برخورد کنید.

بدتر از مورد بالا، اونهایی هستن که فرزند خودشون رو طبق تجربه تربیتی سایر بستگان و فامیل تربیت میکنن، بدون اینکه بدونن شاید اخلاقیات فرزند اون ها با فرزند من متفاوت باشه.

استخدام آدم‌های درست برای کسب‌وکار

به عنوان یک مدیر یا یک کارآفرین، احتمالا دیده باشید که بعضی از کارمندها یک کار را چقدر راحت انجام میدن و از سمت دیگه، بعضی کارمند ها در انجام بعضی از کارهای ساده به مشکل میخورن. اینجاست که با فهمیدن الگوری رفتاری آدم ها میتونید با شناخت نقطه قوت هر الگو رفتاری، افراد درستی رو برای مجموعه کاری خودتون استخدام کنید.

این موضوع به قدری اهمیت داره که رعایت کردنش میتونه صدها میلیون تومن در سال از ضرر مالی شرکت شما جلوگیری کنه. اما قسمت بد داستان اینجاست که چون هزینه استخدام اشتباه نیروی اشتباه واضح و شفاف نیست شما نمیتونید دقیقا ببینید که این هزینه چقدر برای شما آب خورده !!

مذاکرات تجاری و فروش

آیا باید در مذاکرات تجاری باید رسمی بود؟ آیا باید همیشه راجب موارد کاری و قراردادها صحبت کرد؟ تجربیات چندین ساله من در جلسات مذاکره بزرگی که حضور داشتم این موضوع رو نقض میکنه، هیچ قاعده و قانونی وجود نداره که شما طبق اون برنده مذاکره بشید اما باید بدونیم هدف آدم ها از این مذاکره چیه

دونستن مدل رفتاری آدم ها تا حد بسیار زیادی میتونه شمارو به برنده شدن در یک مذاکره نزدیک تر کنه. همونطور که قبلا هم گفتیم، آدم ها باهم متفاوت هستن و هرکس دلیل خودش رو برای انجام کارها داره و دیسک به ما کمک میکنه که دلیل آدم هارو راحت تر پیدا کنیم.

تست دیسک چیه و چه چیزهایی رو بهمون میگه؟

تست دیسک، آزمونی هست که شما با زدن اون میتونید تا حد خیلی زیادی به الگو رفتاری تون پی ببرید، تست های زیادی در سطح جهان وجود داره با سوالات مختلف (از تست های رایگان تا تست های هزار دلاری!!) اما حواستون باشه که حتما در مراکز معتبر این تست رو بزنید.

حتما براتون جالبه بدونید که شرکت های معتبر دنیا مثل ماکروسافت و گوگل، قبل از استخدام کارمندهاشون از اون ها تست DISC میگیرن!

اهمیت و جایگاه دیسک در خودشناسی

تا اینجای مطلب بیشتر مواردی رو بررسی کردیم که به دیگرشناسی و برقراری ارتباط با دیگران اشاره میکرد اما شاید موضوع مهم تر از موضوع برقراری ارتباط با دیگران، شناخت خودمون باشه.

ما با یاد گرفتن دیسک میتونیم بفهمیم چه شغلی بدرد ما میخوره، چه محیط کاری برای ما مناسبه، نقات قوت و ضعف من چیه، چطور میتونم اونهارو بهبود بدم و….

چطور با دیسک متوجه الگو رفتاری افراد بشیم؟

دیسک میتونه با توجه به موارد زیر بگه که هر آدم توی کدوم الگو رفتاری قرارمیگیره:

 • خندیدن افراد
 • لباس پوشیدن
 • صحبت کردن افراد (نوع صحبت، تن صدا، لحن صحبت و…)
 • راه رفتن آدم ها
 • نشستن
 • تصمیم گرفتن
 • کار کردن
 • غذا خوردن
 • حتی از روی نحوه رانندگی افراد !!
 • و هرچیزی که به نوعی به رفتار انسان مربوط میشه

اگر شما به طور تخصصی و کامل تمام ویژگی های الگوهای رفتاری رو بشناسید (یعنی شناختن Dها، Iها، Sها و Cها) و یاد بگیرید که چطور باید با هر الگو ارتباط برقرار کرد میتونید همیشه در ارتباطات خودتون به هدفتون برسید.

دوره جامع و تخصصی برای یادگیری کامل دیسک

ما برای شما یک دوره آموزشی جامع طراحی کردیم که میتونید طی ۲۰ ساعت، DISC رو کاملا یاد بگیرید. تضمین میدیم که کامل تر از این دوره، دوره ای در خصوص دیسک پیدا نمیکنید (نه تنها در ایران بلکه در کل جهان!!).

اگر دوره ای کامل تر از دوره جامع آموزش رفتارشناسی disc ما پیدا کردید و یا به هر نحوی از محتوای دوره رضایت نداشتید، تیم مستردیسک متعهد میشه تمام هزینه پرداختی شما برای شرکت در این دوره رو به کارت شما برگشت بزنه.

به این مقاله چه امتیازی میدی؟ 🙂

میانگین امتیازات ۵ از ۵

اشتراک‌گذاری این مقاله:

سید رضا ال طه
سید رضا ال طه
حدود 19 ساله که به آموزش و سخنرانی مشغولم و 8 ساله که با عنوان مستردیسک، به صورت تخصصی در حوزه رفتارشناسی با الگو DISC فعالیت میکنم و سعی میکنم با ترکیب دیسک در دنیای کسب‌و‌کار و خانواده، به آدم های بیشتری کمک کنم.
پرسش و پاسخ و نظرات شما

پس از پاسخگویی به سوالات شما، از طریق پیامک بهتون اطلاع داده میشه

6 دیدگاه برای “دیسک چیه؟ (توضیحی کامل + ویدئو)

 1. صادق گفته:

  مطالب مفید بود.ولی اینکه‌ دوره شما بهترین دوره در ایران ودر کل جهان هست ادعای بزرگی است. در همین ایران هم کسان دیگری هستند که مثل شما ادعا داند دوره آنها بهترین دوره هست.حالا در کل جهان بماند.

  • سید رضا ال طه گفته:

   درود صادق جان، منظور از این جمله، «بهترین دوره DISC جهان» است، نه «بهترین دوره آمورشی جهان» زیرا اساسا نمی‌شود دو سرفصل آموزشی را از نظر «بهترین بودن» با یکدیگر مقایسه کرد. اما درخصوص دوره‌های دیسک، باتوجه به اینکه قبل از ضبط دوره دیسک تمامی دوره‌ها DISC فارسی و انگلیسی را تهیه کردیم و دیدیم، و مطالب خودمان هم حاصل حدود ۱۰ سال تجربه و بهینه‌سازی است، به جرات می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم، پس امیدوارم برداشت شما از این جمله اینگونه باشد.

  • سید رضا گفته:

   درود، وقت بخیر، تست DISC برای شناخت فرد هست و در قدم اول راه حلی برای تغییر نمیده، هرچند مسیر «تغییر کردن» اول از شناخت می‌گذره و هر فرد برای تغییر باید اول نسبت به رفتارهاش شناخت داشته باشه و در قدم بعدی اگر حس کرد که خودش داره ضربه می‌خوره و نیاز به تغییر داره حتما باید برای تغییر درست و اصولی با مشاور پیش بره. برای شناخت کامل من در قدم اول همون تست دیسک رو پیشنهاد میدم، اگر تمایل دارید بیشتر شناخت داشته باشید، دوره جامع آموزش DISC رو هم بهتون پیشنهاد می‌دم. در قدم بعدی برای تغییر باید جلساتی رو با مشاور داشت که البته سعی می‌کنم یه سری ویدئو در این خصوص هم در سایت و هم در پیج اینستاگرام منتشر کنم.

 2. محمد رضا نامور گفته:

  با سلام و درود
  ممنون از اطلاعات مفید و کاربردی و راهنمایی برای شناخت بهتر افراد در زندگی روزمره و محیط کار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *