مشاغل مناسب افراد برونگرا

بهترین مشاغل مناسب افراد برونگرا با درآمد بالا

پیدا کردن شغل مناسب هر فرد شاید یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگیش باشه، در این مقاله از منظر برونگرایی به این شغل نگاه خواهیم کرد و به معرفی مشاغل مناسب برای یک برونگرا خواهیم پرداخت.
راهنمای مطالعه

برو کار کن مگو چیست کار …

در این مقاله، به بررسی شغل‌های مناسب برونگراها می‌پردازیم، البته با نگاهی جامع‌تر به ویژگی‌های رفتاری و شخصیت برونگرا و مشاغل. چه برونگرا باشید یا نه، در هر صورت دونستن اطلاعات این محتوا به شما در انتخاب‌های شغلی آینده شما و یا دوستان‌تان کمک زیادی خواهد کرد.

مشاغل مناسب افراد برونگرا چه ویژگی‌هایی داره؟

در قدم اول، قبل از نام بردن شغل، باید ویژگی‌های شغل مناسب برونگراها رو بدونید، در این صورت اگر شغل دیگری پیدا کردید متوجه خواهید شد که جزو این دسته هست یا نه. طبیعتا مشاغلی برای برونگراها مناسب‌تر هست که به ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی اون‌ها نزدیک‌تر باشه و بتونن ورژن بهتری از خودشون رو داشته باشن.

مشاغلی که ویژگی‌های زیر رو داشته باشه:

 • کسب‌وکارهایی که با انسان‌ها در ارتباط است نه با ماشین‌آلات
 • شغل‌هایی که کارهای روتین و خسته‌کننده نداشته باشه
 • کارهایی که نیاز به ارتباطات، حرف زدن و خلاقیت داشتن داره
 • کارهایی که هیجان و ریسک بالاتری داشته باشه

البته که چه برونگرا باشید چه درونگرا، باید مهارت‌هایی مثل مدیریت زمان، مدیریت تمرکز و انرژی، برنامه‌ریزی، تحلیل و… رو تا حدی بسته به شغل‌تون داشته باشید و اگر ندارید بهتره سریعا آموزش ببینید.

چند نمونه از مشاغل پیشنهادی برای افراد برونگرا

بعد از بیان ویژگی‌های کلی مشاغل مناسب افراد برونگرا، حالا می‌ونیم دقیق‌تر به معرفی برخی (دقت کنید، برخی!) از مشاغلی که احتمالا برای برونگراها مناسب‌تر از درونگراها باشه اشاره کنیم. فطعا مشاغل دیگری هم وجود داره و قطعا درونگراها هم می‌وتونن با تمرین در این مشاغل به درجات عالی برسن.

فروشندگی

احتمالا اولین شغلی که به فکرتون برسه فروشندگی، ویزیتوی و بازاریابی حضوری باشه. درست فکر کردید ! اگر شما یک فروشنده‌ی موفق و حرفه‌ای باشید احتمالا جزو افراد پر درآمد جامعه نیز خواهید بود.

سخنرانی و معلمی

توانایی صحبت جذاب برونگراها باعش میشه اغلب مسیر راحت‌تری برای رسیدن به جایگاه سخنران داشته باشن، هرچند که ویژگی درونگراها هم به اون‌ها کمک خواهد کرد

مدیریت و کارآفرینی

مدیریت هم از آن دسته کارهایی است که ویژگی‌های درونگرایی زیادی لازم داره اما به صورت کلی شاید کفه‌ی ترازو در مدیریت و کارآفرینی به سمت برونگراها بیشتر باشه. مدیریت، نیاز به ارتباط با افراد، ریسک‌پذیری بالا، عملگرایی و… داره.

بازیگری و هنرهای گروهی

شاید در هنرهای تک نفره مثل نقاشی و خطاطی و… درونگراها دست بالا رو داشته باشن اما در هنرهای گروهی مثل تئاتر و بازیگری معمولا برونگراها کار راحت‌تری دارن، راحت با بقیه ارتباط میگیرن، راحت نقش بازی می‌کنن و کمتر خجالت می‌کشن.

روابط عمومی

از نام شغل «روابط عمومی» پیداست که مناسب یک برونگراست! فردی که مدام در حال ارتباط گرفتن با افراد دیگه در خارج از شرکت یا محل کار است.

منابع انسانی

در بالاتر مدیریت رو گفتیم اما منابع انسانی رو جدا کردیم، یک مدیر منابع انسانی روزانه با افراد جدیدی به جهت استخدام و همچنین کارمندان خود شرکت در ارتباط است.

سایر مشاغل مناسب به اختصار

بالاتر چند نمونه از مشاغل مناسب برونگراها رو توضیح دادیم تا متوجه ذات و ماهیت اون شغل بشید و در ادامه به بیان سایر مشاغل در یک لیست می‌پردازیم:

 • لید رتور
 • مربی مهدکودک
 • دی‌جی
 • مهماندار هواپیما
 • مدیریت رویداد
 • واینر و بلاگر
 • طنز پرداز
 • انواع مشاغل فروش (سوپرمارکت، لباس فروشی و…)
 • پلیس
 • آتش‌نشان
 • انواع مشاغل مدیرتی (مدیر فروش، منابع انسانی و…)
 • مدرس و سخنران
 • تولید محتوا در یوتیوب و اینستاگرام

چرا برونگراها بیشتر پول در میارن؟

طبق آمار منتشر شده‌ی مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) برونگراها کمی بیشتر از درونگراها درآمد دارن. اما دلیل این اتفاق چیه؟ سعی می‌کنم به طور خلاصه در ادامه‌ی این مقاله، دلیل این اتفاق رو بررسی کنم.

۱- برونگرا ها بیشتر در جایگاه‌های مدیرتی هستند

دوست داشته باشید یا نه، تقریبا مدیران در هر کشور، بیشترین حقوق و دستمزد رو در بین سایر افراد دریافت می‌کنن، نه تنها مدیران عامل و مدیران ارشد، بلکه یک مدیر میانی هم معمولا از یک کارشناس عادی درآمد بیشتری داره. و برونگراها تمایل بیشتری به کسب مشاغل مدیریتی و خصوصا مدیریت انسان‌ها دارند.

۲- برونگراها روابط کاری وسیع‌تری دارند

شاید این جمله معروف را شنیده باشید که اگر با ۵ تا ثروتمند بگردی پنجمیش تویی ! برونگراها شاید ارتباطات خیلی عمیقی نداشته باشن اما همین ارتباطات نسبتا سطحی گاهی اوقات در فضای بیزینس کافی هست تا فرصت‌های بیشتری برای استفاده داشته باشن. شاید بشه گفت افرادی که در محیط کاری می‌شناسید کاملا با میزان درآمد شما ارتباط مستقیم داره.

۳- برونگراها توانایی ارائه بهتری از مهارت‌های خود دارند

حقیقت این است که ارتباط کاملا مستقیمی بین قدرت ارائه مهارت‌‌هایتان به دیگران، قدرت مذاکره چانه‌زنی‌تان در کسبب‌وکار با میزان درآمد شما وجود دارد. در بعضی از موارد درونگراها بسیار بهتر از برونگراها عمل می‌کنند اما نمی‌تونن حق خودشون رو اونطور که باید بگیرن.

۴- معمولا برونگراها سریعتر یک ایده را پیاده می‌کنند

هرچقدر هم به عنوان یک درونگرا، ایده‌های تجاری خودتون رو تحلیل و بررسی کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید و تمام جوانب کار را بسنجید، باز هم یک برونگرا خواهد بود که سریعتر از شما، (حتی شاید بدون هیچ برنامه‌ای) ایده‌ی کسب‌وکار را پیاده سازی خواهد کرد. در دنیای امروز که با انبوهی از اطلاعات روبرو هستیم، قدرت دست افراد عملگرا و اجرایی هست. (درونگراها معمولا بیشتر کامل‌گرایی در شروع کارها دارن)

پس آیا تمام ثروتمندها برونگرا هستند ؟

هرگز ! این آمار صرفا میانگینی از یک عده در یک تحقیق بود، اما همونطور که همه می‌دونیم، درونگراها هم قابلیت‌هایی دارن که خیلی به درآمد اون‌ها کمک می‌کنه مثل تمرکز، قدرت تحلیل بهتر، صبر و… که به نوعی نقطه ضعف برونگراها محسوب می‌شه. (لازم به ذکره که افرادی مثل بیل گیتس، وارن بافت و… درونگرا هستن)

من برونگرا هستم، در نهایت باید چه کنم؟

خیلی خوب هست که باتوجه به مدل رفتاری و تیپ شخصیتی خودتون دنبال کار هستید و تا اینجای مقاله مطالعه کردید اما به چند نکته مهم هم توجه داشته باشید:

 • لزومی نداره مشاغل مناسب درونگراها رو تست نکنید، تیپ شخصیتی شما نباید تبدیل به یک قفش برای شما بشه! حتما اگر فکر می‌کنید کاری رو دوست دارید حتی اگر روی کاغذ مناسب تیپ رفتاری شما نبود، حتما اون رو برای مدتی تست کنید
 • توجه کنید که هیچ فردی ۱۰۰% کامل درونگرا یا برونگرا نیست ! شما ممکنه در زندگی روزمره، روابط خانوادگی و عاطفی برونگرا باشید اما در زندگی شغلی درونگرا ! (تا تست نکنید متوجه نمی‌شید)
 • تیپ شخصیتی تنها یک فاکتور در انتخاب شغل است و به عوامل دیگری هم بستگی داره که باید به اون‌ها هم توجه کنین (مثل علاقه شما، داشتن بازار کار خوب و …)
 • یک شغل نمی‌تونه ۱۰۰% مناسب یک درونگرا یا برونگرا باشه و حتی در مشاغلی مثل سخنرانی یا ویزیتوری و فروشندگی که درصد بالایی از برونگرایی رو لازم دارن، در برخی مواقع داشتن بعضی از ویژگی‌های درونگرایی هم به شما کمک می‌کنه

امیدوارم در مقاله تونسته باشم تا حدی به شما در انتخاب شغل کمک کرده باشم. اگر هنوز مدل رفتاری خودتون رو نمی‌شناسید حتما پیشنهاد می‌کنم از تست دیسک استفاده کنید یا حتی در دوره‌های موجود در سایت (حتی دوره‌های رایگان) شرکت کنید. مطمئنم بعد از دیدن اون‌ها شگفت‌زده خواهید شد. در نهایت اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات پاسخگوی شما هستم 🙂

به این مقاله چه امتیازی میدی؟ 🙂

میانگین امتیازات ۵ از ۵

اشتراک‌گذاری این مقاله:

سید رضا ال طه
سید رضا ال طه
حدود 19 ساله که به آموزش و سخنرانی مشغولم و 8 ساله که با عنوان مستردیسک، به صورت تخصصی در حوزه رفتارشناسی با الگو DISC فعالیت میکنم و سعی میکنم با ترکیب دیسک در دنیای کسب‌و‌کار و خانواده، به آدم های بیشتری کمک کنم.
پرسش و پاسخ و نظرات شما

پس از پاسخگویی به سوالات شما، از طریق پیامک بهتون اطلاع داده میشه

3 دیدگاه برای “بهترین مشاغل مناسب افراد برونگرا با درآمد بالا

 1. محسن گفته:

  وای چقدر باحال بود این مقاله
  واقعا فک نمیکردم اینا به هم ربطی داشته باشه ولی الان دیدگاهم تغییر کرد
  دم شما گرم با این سایت باحال تون
  ضمنا دوره دیسک رو هم تهیه کردم عالی بود مرررررررررررسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *